Ostara
Kyra 2005.03.03. 16:49
a fák ünnepe, a tavaszi napéjegyenlõség ünnepe. Az igazi tavasz elsõ napja. Március 19. és 21. közé szokott esni. Ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik - elkezdõdhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az õsszel földbe rejtett magok. Ami most éled, annak gyümölcsét élvezhetjük késõbb.
Ostara
A termékenység szász istennõjét, Eostre-t, valamint a germán Ostarát köszönthetjük e napon.
Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennõt és a Zölderdõ Urát ünnepli ilyenkor. Az istennõ termékennyé teszi a Földet, felébreszti Õt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülõ mezõket, öröme telik a természet bõségében.
Az ünnep katolikus egyházi megfelelõje a Húsvét: a napéjegyenlõségtõl számított elsõ telihold utáni elsõ vasárnap. Ekkor emlékszik meg a katolikus világ Krisztus feltámadásáról. Idõben ugyanekkorra esik a zsidó Peszách-ünnep is. A télvégi farsangi mulatságokat önmegtartóztató idõszak követi, a negyvennapos nagyböjt (Spanyolországban: Cuaresma, a németeknél Lenz, Itáliában Quaresima, angolszász Lent), valamint a nagyhét különleges szertartásai.
A katolikus egyház másik tavaszi ünnepe, Gyümölcsoltó Boldogasszony napja még egyértelmûbb, félreérthetetlen kapcsolatban áll az õsi pogány ünneppel, amit a Fehér Istennõ tiszteletére világszerte megültek.
A tavaszi napéjegyenlõség mitológiája
A szûz Istennõ és az ifjú Isten elsõ találkozása, szerelemre gyulladása és mindjárt elsõ egyesülésük ideje is, amikor az Istennõ rögtön meg is fogan, számoljuk csak utána: éppen kilenc hónap múlva születik meg az Istengyermek, Yule idején. (Az isteni szerelmespár majd csak Beltane idején üli menyegzõjét, ennyit a házasság elõtti szexrõl...;-)
Egyiptom
Mielõtt a Húsvét Krisztus feltámadásának ünnepe lett, a pogány népek a tavaszi napéjegyenlõséget ünnepelték: a fény újjászületését, uralomra kerülését, amit isteneik szimbolizáltak. Már az egyiptomi mitológiában is megjelenik, Isis és Osiris mítoszában. Az isteni pár békében és jólétben uralkodott birodalmában. Seth azonban irigységbõl megölte testvérbátyját, Osirist. Testét feldarabolta és szerteszét szórta a világban. Isis szíve majd meghasadt a gyásztól, összeszedte Osiris szétszórt testrészeit és elvitte Anubishoz, az alvilág sakálfejû istenéhez, aki új életre keltette Osirist. Isis és Osiris újra egyesültek, így fogant meg az isteni napgyermek, Horus. Így támadt fény a sötétségbõl.
Görögország
A görög mitológia szerint e napon ünnepelhetjük Perszephoné visszatérését az alvilágból, Hádész birodalmábol, ahová az õszi napéjegyenlõség idején távozott, az istenek egyezsége szerint. Démétér, Perszephoné anyja a föld termését biztosítja, õ a gabonaistennõ.
Aphrodité, a szerelem és termékenység istennõje beleszeretett a szép Adóniszba. Elrejtette õt egy szelencébe, hogy senki más ne láthassa, majd a szelencét Perszephonénak adta, az alvilág úrnõjének, hogy vigyázzon rá. Õ azonban felnyitotta a dobozkát, és amint megpillantotta Adóniszt, õ is nyomban beleszeretett, s esze ágában sem volt visszaadni Aphroditénak kedvesét. Aphrodité bánatától a földek is kiszáradtak. Atyja, Zeusz sem tudta megvigasztalni leányát. Végül Zeusz elrendelte, hogy Adónisz az év egyharmadát töltse Aphroditével, a másik harmadát Perszephonéval, a harmadik harmadban pedig legyen egyedül. Így aztán minden tavasszal visszatér Aphroditéhez, s a földek virágba borulnak, a termés szárba szökken a boldog szerelemtõl, télen pedig Persephonéval tölti el az idõt alvilági birodalmukban.
Dionüszosz, a bor istene, Zeusz és Szemelé gyermeke halandó isten. Zeusz azt ígérte Szemelének, a Hold istennõjének, hogy bármilyen kívánságát teljesíti. Szemelé ekkor Zeusz magzatát hordta a szíve alatt, és csak annyit kért, hadd láthassa majd a gyermeket a legfényesebb istenek sorában. Zeusz tudta, hogy ezt egyetlen halandó sem láthatja, megtagadta a kérést, ám Szemelé hajthatatlan volt. Bánatában meghalt. Zeusz kiemeltet estébõl a magzatot és saját magába rejtette el, amíg meg nem született. A kisdedet a nimfák nevelték föl, s amikor fölcseperedett, messzi földekre vándorolt és dicsõ tetteket vitt véghez. Sóvárogva vágyott arra, hogy megláthassa anyját, ezért elindult az alvilágba, hogy rátaláljon. Amikor megtalálta õt, magával vitte az Olümposz csúcsára, ahol anyja végrela legfényesebb istenek sorában láthatta fiát.
A Dionüszosz-kultusz színhelye nem templomokban van, sem a szabadban, hanem színházakban. A kultusz része az istenrõl szóló drámák elõadása, ami a mai passiójátékok elõfutárának is tekinthetõ. Dionüszoszt megölték, de újra feltámadt. A bor isteneként is minden évben meghal, majd új életre kél. Tavasszal tartottak Dionüszosz-ünnepeket, amikor a szõlõ újra kihajt.
Ostarához kötõdõ tevékenységek
- tavaszi nagytakarítás - kiváló alkalom megszabadulni a régi, elavult, megunt, értéktelenné vált, kiürült holmiktól, tárgyaktól, tisztaságot teremteni. Ajándékozd el, amire már nincs szükséged, de más még hasznát veheti (ruháid, személyes tárgyak, játékok, stb.)
- tojásfestés
- tojásos dekorációk, pl. tojásfészek, koszorú, ajtódísz, tojásfa készítése a lakásban
- játékok tojással, pl. tojásjóslás, tojásvadászat
- tojásos ételek készítése, fogyasztása
- az Ostara-szimbólumok tudatosítása szeretteid körében (a nyúl, a bárány, a tojás szerepe)
- kertészkedés, magvetés, palántázás. Válassz ki néhány magot, ezeket egy-egy kívánsággal együtt ültesd el, miután megáldottad õket. Ahogy a mag kihajt, úgy teljesül kívánságod is. A kertbõl a téli szemét eltakarítása, a komposzt beledolgozása a termõföldbe, vetés, ültetés - ha még nagyon hideg van, további ásás.
- égess el egy festett vagy hímes tojást a kertedben a termékenység érdekében.
- ha nincs kerted, sétálj a közeli parkban, ligetben, erdõben. Ha lehet, vegyél részt ezek takarításában, faültetésben. (Sok városban szerveznek ilyenkor akciókat, amikben bárki részt vehet.)
- figyeld meg a természet ébredését, a frissen kihajtott füvet, a fák rügyezését, virágba borulásukat. Hallgasd a madarak énekét. (Ha télen gondoskodtál róluk, most "meghálálják", hûségesen visszajárnak és dalolnak. :-)
- engedd, hogy átjárjon az újjáéledõ természet frissítõ ereje.
- szedj virágot - de csak miután megköszönted nekik, hogy föláldozzák magukat érted.
- bármiképp kerülj kapcsolatba növényi alapanyagokkal, (gyógyítás, kozmetika, fûszerezés, virágkötészet, festés, rajzolás, hímzés, kertészkedés, virágszedés), érezd át erejüket, szépségüket. Lépj kapcsolatba energiájukkal, s ezáltal az egész természettel. Válj eggyé velük.
- díszítsd fel környezeted élénk színû tavaszi virágokkal, rügyezõ ágakkal, friss zölddel.
- vegyél föl zöld ruhát (akárcsak Szent Patrik napján), ezzel erõsítsd meg a természet és saját magad újjászületését. Öltözéked egyébként is legyen élénk színû, viselj élénk színû kiegészítõket, ékszereket is.
- fogj valami új dologba.
- a tavasz a játékosság jegyében teljen.
- hajnalban gyújts új tüzet
- csengõkkel köszöntsd a tavaszhozta új esztendõt
Ostara szimbólumai
Színei
fehér - a Hold tisztasága; piros - az élet; sárga - nap, virágok; világoszöld - a növények új hajtásai halványrózsaszín - egyes gyümölcsfák virágai.
Állatok
A bárány is az istennõ attribútuma.Európában, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában egyaránt az õ szent állataként tartják számon. A nyúl nagyon termékeny állat, Diana/Artemisz attribútuma. A hímes tojást hozó nyuszi az újjászületés ajándékát hozza el nekünk. Kígyó, sikló, egyszarvú, pegazus.
Kövek
Akvamarin, rózsakvarc, holdkõ.
Növények
krókusz, jázmin, nárcisz, jácint, frézia, gyömbér.
Ostara fája a kõris, egyúttal Bran isten szent fája is, aki a monda szerint a Brit Szigetek patrónusa. A londoni Tower híres hollói Bran szent madarai, és azt mondják, ha a madarak egyszer elhagyják Britanniát, a sziget elpusztul. (Akár igaz a legenda, akár nem, a britek -- biztos ami biztos -- levágják a madarak szárnya végét, hogy véletlenül se tudjanak elrepülni a szigetrõl...)
Füstölõk
jázmin, tömjén, mirrha, sárkányvér, fahéj, szerecsendió, aloéfa, benzoégyanta, pézsma, afrikai ibolya, zsálya, eper, lótusz, ibolya, narancshéj, rózsa
(Nem muszáj ám mindet alkalmaznod, válaszd ki a neked legkedvesebbeket!)
Ostara füstölõ
- 3 rész tömjén
- 2 rész szantálfa
- 1 rész benzoégyanta
- 1 rész fahéj
- néhány csöpp pacsuliolaj
Ostara füstölõ 2.
- 2 rész tömjén
- 1 rész benzoégyanta
- 1 rész sárkányvér
- 1/2 rész szerecsendió
- 1/2 rész ibolyaszirom (vagy pár csöpp ibolyaolaj)
- 1/2 rész narancshéj
- 1/2 rész rózsaszirom
Ostara olaj
- 2 rész tömjén
- 1 rész benzoégyanta
- 1 rész sárkányvér
- 1/2 rész szerecsendió
- 1/2 rész ibolya
- 1/2 rész narancs
- 1/2 rész rózsa
Ünnepi menü
A közös szertartások nélkülözhetetlen eleme az "együtt lakomázás", az ünnephez illõ eledelek elfogyasztása. Ne feledd, hogy ennek is van spirituális tartalma, áldást hozó ereje, feltéve, ha úgy készíted el és veszitek magatokhoz.
Ha minden évben újra meg újra átgondolod az ünnepi menüt, változtatsz legalább néhány elemén és örömmel, szeretettel készíted el, ez remek lehetõség kreativitásod kibontakoztatására is és áldást hoz a szeretteidnek.
Ostara ünnepi ételei
magok, leveles zöldségfélék, fûszeres vagy virággal ékesített teasütemények, gyümölcs, keménytojás, mézes sütemények, a szezon elsõ gyümölcsei, zöldségei, retek, újhagyma, póréhagyma, hal, kétszersült, sajt, méz, sonka. Tavaszi ételek: sütõtök, napraforgó, szezámmag.Tavaszi hajtások, rügyek, virágszirmok (pl. ibolya).
A magok és a tojás termékenységszimbólumok.
Magok: gabonafélék, liszt, dara, gabonapelyhek, száraz hüvelyesek, szezámmag, fûszermagok, napraforgómag, tökmag, fenyõmag, dió, mogyoró, pisztácia.
Tavaszi nagytakarítás, megtisztulás
A tavaszi napéjegyenlõség az újrakezdés ideje. Ilyenkor kezdõdik a magvetés, palántázás. Ideje rendbeszedni kertünket. Ideje nagytakarítást rendezni lakóhelyünk, életünk minden területén, hogy megtisztulva fogadjuk a beköszöntõ új idõszakot. A tavaszi nagytakarítás sokkal többet jelent egyszerû fizikai munkánál. Szabaduljunk meg minden fölöslegesen felgyûlt tehertõl, szennyezõdéstõl, az elmúlt hónapok negatív lerakódásaitól. A megtisztulás után képessé válunk az új, a friss, a pozitív, a termékenyítõ befogadására.
Amikor a tavaszi verõfény besüt az ablakunkon, kényelmetlenül érezhetjük magunkat, minden porszem szembetûnõbbé válik. elszánjuk magunkat, hogy felszámoljuk a télen összegyûlt fölösleges lomokat, hogy tisztaságot teremtsünk. Takarítás közben pl. füstölhetünk tömjént és a szantálfát. Ha módunk van rá, legjobb faszénparázson füstölni, nyitott ajtók és ablakok mellett, hogy a negatív energiákat valóban "kifüstölhessük" a házból. A szemetet soha ne söpörjük ki a házból, hanem középre, és ott szedjük össze lapáttal.
Amikor a lakás már tisztán ragyog, legfõbb ideje hozzáfognunk a spirituális nagytakarításhoz, megújítani a házunkat óvó energiákat. Az ehhez alkalmazott füstölõ 2 rész szantál, 2 rész tömjén, 1 rész mirrha és egy csepp rozmaringolaj vagy pár szál rozmaringhajtás keverékébõl áll. [Ha, nem tudsz ilyen bonyolult füstölőt beszerezni, ne keseredj el! Válassz egyaz ünnephez illő, és számodra is kedves illatú füstölőt! - Kyra] A hozzávalókat megtörjük mozsárban és faszénparázson elfüstöljük. A szertartás közben rituális szöveget is mondhatunk, különösen minden egyes ajtó-vagy ablaknyitáskor.
Ha ezzel is megvagyunk, ideje megfürödnünk, majd lelkünk, elménk megtisztítása következik.
Rituális fürdõ
Tegyél a fürdõszobába minél több gyertyát, mécsest, esetleg füstölõt. Gyújtsd meg. Meleg fürdõvizedbe szórj virágszirmokat. Mielõtt belelépsz, relaxálj és meditálj gondolataid, elméd megtisztulásáról. A vízbe merülve képzeld el, ahogy a víz megtisztítja tested és kimossa belõled a negatív erõket. Közben szólhat kedvenc zenéd, és csukott szemmel élvezd a fürdést, tested megtisztulását. Amikor a víz hûlni kezd, lépj ki a fürdõbõl, érezd, hogy újjászülettél és felfrissültél. Puha törülközõvel törülközz meg.
Rituális tárgyaink megtisztítása és új erõvel feltöltése
Miután kitakarítottuk házunkat és elménket, a megtisztítás következõ fokozata ez legyen. Íme, egy rövid lista a lehetséges példákról, kiindulópontnak. Aztán persze kiegészítheted, módosíthatod kedved szerint:
Tarot, az oltárod megszentelt kellékei, kristályok, ásványok.
Tojás
A tojás is termékenység-szimbólum. Sárgája többnyire a Napot szimbolizálja, fehér héja a Fehér Istennõt, az egész pedig az újjászületést. Nem csoda, hogy a világ minden népének mitológiájában kiemelkedõen fontos helyet kapott.
Az írott tojásokon õsi szimbólumok figyelhetõk meg, melyek a világgal, a Földdel hozhatók összefüggésbe. (Pl. a négyes, nyolcas felosztás, szvasztika, meander-elemek, totemisztikus állatszimbólumok, növényi ornamentika.)
Õseink amulettként tisztelték a tavasszal gyûjtött és festett tojásokat. Különösen a piros színûnek tulajdonítottak különleges mágikus erõt. Az õsi idõk tojásgyûjtése, különbözõ madárfészkekben keresése is fellelhetõ a mai szokások közt: amikor gyermekeink számára Húsvéthétfõn festett tojásokat, csokinyuszikat rejtünk el a kert fái, bokrai alatt, vagy akinek erre nincs lehetõsége, a lakásban rejt el húsvéti tojásfészkeket, amit õk kitörõ örömmel kutatnak fel. A virágos, tojásos kosárka is a madárfészket szimbolizálja.
Tojásfestés
A tojásfestés kultikus cselekedet, melynek gyökerei a pogány korokig nyúlnak vissza. A pirosra festett tojás minden idõk minden kultúrájában a Nagy Istennõt, termékenység-elõsegítõ, új életet teremtõ tulajdonságát jelképezi.
Módszerek
Gombostûvel óvatosan kifúrjuk a tojás két végét és kifújjuk a belsejét. (Ha olyan díszt tervezünk, aminek a két végét apró kerek filclapocskákkal leragasztjuk, akkor nagyobb lyukat is fúrhatunk, ez egyszerûbb módszer: ehhez óvatosan dörzsöld csiszolópapírhoz a tojás két végét, körkörös mozgással, amíg annyira elvékonyodik a héja, hogy könnyûszerrel átszúrhatod a hártyáját.)
Miután kifújtad, óvatosan mosd ki a tojás belsejét langyos vízzel. Más leírások szerint a már kész hímes tojást fújjuk ki. Én ezt nem merem megkockáztatni. ;-)
Ha jó sokáig fõzöd a tojást, aztán hirtelen lehûtöd hideg vízben (hogy a hártyája belül elváljon a héjától), akkor szinte örökéletû lesz a tojás, nem kell attól félned, hogy megromlik. (Évek múlva ha megrázod, érezni fogod, hogy egy kis könnyû golyócska ugrál a közepében, ez lett a sárgájából. Ekkor már nem romlik.
A fehér héjúakon szebben mutatnak az élénk színek, de a barna héjúakon is érdekes, különleges színhatás érhetõ el, különösen a barna árnyalatokkal festve (pl. hagymahéja, tea). Nagyobb, látványosabb mintát írhatunk pl. libatojásra. (Már a strucctojás sem elérhetetlen :-)
Nem szabad meleg helyen tartani a kifújatlan hímes tojásokat, mert gáz képzõdhet bennük és szétrobbanhatnak, megbüdösödhetnek.
A méhviasszal írt tojásokat elég puha ronggyal átdörzsölni finoman, az így készült tojások még évek múlva is szépen kifényesíthetõk ezzel az egyszerû módszerrel. Egyébként szalonnabõrkével vagy hajlakkal fényesítheted ki õket.
Az írott tojásokhoz méhviaszra (vagy jobb híján paraffinra), gyertyára és írókára lesz szükségünk. Az íróka (keszice) elkészítése igen egyszerû. Sok helyen találhatsz róla leírást. Egy ötlet: Rotring-ceruza nyelébõl és végébõl készíthetsz. A végét a nyélre merõlegesen dróttal kell erõsíteni jó alaposan, hogy ne mozogjon. Ebbe a kis "vályúba" olvasztjuk a viaszt, a gyertyaláng fölött, így folyamatosan írhatunk vele ill. gyorsan pótolhatjuk, ha kifogy. Mindig égjen mellettünk a gyertya, így tudunk folyamatosan dolgozni.
Irodalom:
Antalné Tankó Mária: Gyimesi írott tojások. Kolozsvár : Erdélyi Múzeum-Egyesület, 1999, 64 p. Rohlik Erzsébet, Monoriné: A varázserejû hímes tojás. [Bp : Neutron,] 1990, 94 p.
Tojásjóslás
Fessetek tojásokat, fessetek rá különbözõ rúnákat, aztán rejtsétek el õket a kertben vagy ahol a szertartást rendezitek.
A megtalált tojásokat együtt értelmezzétek, alkotójuk magyarázza el a rúna jelentését, értelmezzétek a tojás színeinek, mintáinak szimbolikáját, meditáljatok rajta.
Pogány eredetû tavaszi ünnepek
március 19.
Panathenaea Minor - Görögország
Athéné/Minerva születése
Ötnapos fesztivál, sportesemények, zene, költészet, szatíra. A gyõztesek olajág-koszorút és olivaolajat kapnak.
Akitu- Babilónia
Évkezdõ ünnep. A Menny és Föld házasságának ünnepe. Tíz napig tartó ünnepségsorozat.
Sitala - India (hinduk)
A himlõ és a halál istennõjének ünnepe, évkezdõ ünnep.
március 20.
Rózsakeresztes újév.
Fortuna, Morrigan (a Nagy Hadistennõ), a Nornák (Sorsistennõk), a Moirák, Párkák, Lakshmi, Parvati és Saravasti hármas anyaistenség szent napja.
Isis - Egyiptom
Tavaszi aratóünnep.
március 21.
Ostara
Kóré-és Démétér-fesztivál - Görögország
Minerva ötnapos ünnepe - Róma
Tara alapításának ünnepe - Írország
|